Your browser does not support JavaScript! Cestovanie na Malte
0907 360 767
konzultácia ZDARMA
$slides

Cestovanie na Malte

Na Maltu sa dostanete zo Slovenska veľmi rýchlo. Z Bratislavy alebo Viedne to trvá priamym letom len 2 a pol hodinky. K miestu vášho pobytu sa z letiska na Malte jednoducho dostanete taxíkom alebo autobusom.

Ak máte radi cestovanie vlakom, budete sklamaní. Malta železnice nemá. Môžete však využiť služby miestnych požičovní áut alebo využiť miestnu hromadnú dopravu. Ak sa chcete dostať na iný z ostrovov, využite trajekty.

Požičajte si auto

Požičajte si auto, spravte si vlastný program a preskúmajte na Malte všetky miesta, ktoré chcete vidieť. Požičovní áut je na Malte neúrekom a ich ponuka automobilov je bohatá. Maltskí šoféri nepatria medzi tých najohľaduplnejších. Ak sa však prispôsobíte ich spôsobu šoférovania, rýchlo si zvyknete a nemáte sa na ceste čoho báť. Nehody na cestách vidieť naozaj výnimočne. Nezabudnite, že na Malte sa jazdí po ľavej strane vozovky, tak ako v Anglicku.

Auto si môžete požičať za naozaj výhodnú cenu - okolo 35€ na deň vrátane poistenia. Ak si chcete auto prenajať na dlhšiu dobu, cena bude ešte nižšia.

Čo všetko by ste mali vedieť, keď si chcete prenajať auto:

  • potrebujete platný vodičský preukaz
  • vek od 25 do 70 rokov (od 21 za príplatok - kvôli vyššiemu riziku)
  • maximálna rýchlosť v obci je 40 km/h
  • maximálna rýchlosť mimo obce je 65 km/h
  • jazdí sa po ľavej strane (ako v Anglicku)

Typické žlté autobusy

Hromadná doprava na ostrove Malta je veľmi špecifická. Môžete sa tešiť na svetový unikát - žlto-oranžové autobusy. Tieto krásne autobusy sú raritou a vyhľadávanou atrakciou. Stali sa symbolom ostrova Malta a každý návštevník by mal absolvovať aspoň jednu jazdu.

Turisti bývajú však veľmi šokovaní, keď rázom nadobudnú dojem, že sa ocitli v nejakej britskej tropickej kolónií v roku 1951. Autobusy, ktoré na Malte denne zvládnu okolo 4000 jázd, môžete v euróskych mestách vidieť iba v múzeách. Tu však tvoria hlavnú tepnu hromadnej dopravy, ktorá je neporovnateľná s akoukoľvek inou európskou krajinou. Ďalšou zaujímavosťou je, že všetky autobusové linky začínajú aj končia v hlavnom meste, vo Vallette. Tento spôsob dopravy sa môže zdať zbytočne komplikovaný, ale najdlhšia trasa na ostrove má len 27 km. Ak teda chcete navštíviť viaceré mestá na západe ostrova, dostenete sa do Valletty aj niekoľko krát denne.

Autobusy jazdia v pravidelných intervaloch. Na zastávke však chýba informácia o tom, v akých časoch jazdia. Je teda veľmi náročné zistiť, kedy odišiel posledný spoj. Na ďalší bus však určite nebudete čakať viac ako pol hodiny. Keď chcete, aby prichádzajúci autobus zastavil na zastávke, je potrebné zamávať. Ak je autobus plný, môžete si byť istý, že vám vodič nezastaví. A to najmä v špičke, keď sa turisti chcú dostať na pláž a podvečer z pláže. Vtedy je dobré prejsť pešo k čo najbližšej k prvej zastávke.

Bežným problémov pre našinca je aj označenie autobusu. Trasa, ktorá je naznačenú na boku autobusu, nie vždy korešponduje s reálnou cieľovou destináciou. Dôležité je vždy číslo linky uvedené na prednom skle. Autobusy premávajú od 6.00 do 22.00, potom sa dokážete autobusom dostať len po hlavných dopravných tepnách.

Hromadná doprava na ostrove vôbec nie je drahá a môžete si zakúpiť aj týždenný lístok. Informácie o linkách, ich odchodoch a trasách odporúčame pozrieť dopredu na stránkach dopravcu. Ak si vyberiete jazykový pobyt na Malte, určite vyskúšajte tento tradičný spôsob dopravy.

Okružné jazdy loďou a trajekty

Spoznajte maltské ostrovy trochu iným pohľadom. Krásne útesy, zálivy, pobrežie i priezračné more. Toto všetko vás čaká čaká na okružnej jazde loďou okolo ostrovov. Výletné lode vyrážajú z takmer každého prístavu na ostrove.

Lodnú dopravu môžete taktiež využiť, ak sa chcete z Malty dostať na Gozo alebo Comino. Na Gozo jazdí každú hodinu zo Silemy trajekt Gozo Channel Ferry a dostanete sa tam už za 25 minút plavby. Na Comino sa môžete dostať malými loďkami z Cirkewwy a cesta trvá približne rovnako dlho. S výnimkou búrkového počasia je trajektová doprava dostupná celoročne

Trochu adrenalínu vo vzduchu

Okrem lode, sa na Gozo dostanete aj hydroplánom, ktorý lieta medzi Veľkým prístavom vo Vallette a prístavom Imgarr na Gozo. Naraz dokáže prepraviť až 14 ľudí. Spiatočné letenka vás vyjde na cca 70€. Viac informácií nájdete na stránke Harbour Air.